BİLGÜN GÜRKAN

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Sn. Bilgün Gürkan, Sn. Bilgün Gürkan, İzmir Amerikan Kız Lisesi ardından Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra, 1998 yılında INSEAD’ da Executive MBA yapmıştır. 2022’ de INSEAD “Uluslararası Yönetim Kurul Üyeliği” sertifika programını tamamlamış ve IDP lisansını almıştır.

Yirmi yılı aşkın yatırım bankacılığı ve finansman deneyimiyle büyük hacimli özelleştirme ve altyapı proje finansmanı, şirket birleşme ve satın alma ve yönetiminde uzmanlaşmıştır. Son yıllarda, özellikle Körfez Bölgesi ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi için önemli çalışmalar yöneten Gürkan, bu alandaki tecrübesini sivil toplum çalışmalarında da sürdürmektedir.

İş hayatına 1991’ de Suudi Arabistan Amerikan Bankası’nda (Samba Bank) başlayan Gürkan, 1994 yılında geçtiği ABN AMRO Bank’ta 2011 yılına kadar Kurumsal Bankacılık ve Yatırım Bankacılığı Ülke Başkanı görevlerini üstlenmiş, Türkiye’nin önde gelen gruplarına ve bankalarına bankacılık ürünleri ve şirket satın alma konularında danışmanlık yapmıştır. Bu kapsamda yönettiği ekiplerle, Türkiye’nin önemli sendikasyon kredileri ve önde gelen proje finansmanlarını gerçekleştirmiş, şirket satın alma ve birleşmelerinde danışmanlık ve finansman konularında kilit roller üstlenmiştir. 2011-2015 yılları arasında Standard Bank Kurumsal Pazarlama Bölüm Başkanlığı ve Renoir Yönetim Danışmanlığı Şirketin’ de Ülke Müdürü olarak kariyerine devam etmiştir.

2016 yılından bu yana Bank of Bahreyn ve Kuwait, (BBK) Türkiye Temsilcilik Ofisi’ni kuran ve yönetmekte olan Gürkan, Türkiye’nin önde gelen şirket ve bankalarına Bahreyn ‘den ve Körfez ülkelerinden finansman getirmekte olup, 2019 senesinde GFC Londra’ nın düzenlediği, Türkiye’ den ihraç edilen, gerçekleştirilen, Bono, Sukuk ve Uluslararası Krediler arasında “Yılın İslam Finansman (Murabaha) İşlemi” olarak aday gösterilen yüksek profilli bir işleme de BBK aracılığıyla imza atmıştır. Bilgün Gürkan halen BBK’ nın Türkiye’ye sağladığı finansmanı artırmak ve daha çok şirketle buluşturabilmek amacıyla yeni projeler geliştirmektedir.

2017 ‘de TÜSİAD Körfez Ülkeleri Network ağını kurmaya öncülük eden Bilgün Gürkan, halen TÜSİAD Körfez Network Başkanlığını yürütmektedir.

2017 -2019 yılları arasında DEİK Türkiye Bahreyn İş Konseyinde Başkan Yardımcılığı görevini yapan Gürkan, 2020’ den beri DEİK Türkiye Bahreyn İş Konseyi Başkanı olarak görevine devam etmekte ve Türkiye’ den Bahreyn’e ihracat ve ticaret hacmimizi artırmak ve Bahreyn’ den ülkemize yeni yatırımcılar ile yeni İslami Finans Yatırımlarının gelmesi için ortak projeler geliştirmekte ve yürütmektedir. Aynı zamanda Yüzde 30 Kulübünde Yönetim Kurulu üyesi ve İletişim Komitesi Başkanı olarak görev almaktadır. Gürkan evli ve 2 cocuk annesidir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.
Copyright © 2020 | Smart Güneş Teknolojileri - Tüm hakları saklıdır.
Data1